Miłośników sportów rowerowych nie brakuje. Osobom, które wolą nieco dłuższe dystanse, zaleca się rowery trekkingowe, czyli typowo turystyczne. Czym różnią się od klasycznych rowerów miejskich lub górskich?
Przede wszystkim szerokość opon, średnica kół i jakość rowerów trekkingowych dostosowane są do znacznie dłuższej jazdy. Posiadają dodatkowe elementy wyposażenia, które przydatne są podczas wielogodzinnych wycieczek, np. bagażnik, błotniki, oświetlenie na dynamo, odblaski, stopkę, pompkę czy bidon, a niektóre modele także licznik kilometrów i amortyzator, aby zmniejszyć skutki drgań podczas jazdy na nierównym terenie. Przekłada się to oczywiście na wagę pojazdu, która jest wyższa niż w przypadku popularnych „górali”.
Należy również zwrócić uwagę na ergonomiczną budowę rowerów trekkingowych – są one skonstruowane tak, aby kierująca nim osoba zachowała przez całą podróż wyprostowaną sylwetkę. Nawet wielokilometrowa jazda przebiega dzięki temu bardziej komfortowo. Warto jednak pamiętać, że rowery trekkingowe idealnie sprawdzają się nie tylko podczas długich wycieczek, ale również do poruszania się po mieście. Z powodzeniem można więc ich używać na co dzień, np. jeżdżąc nimi do szkoły, pracy lub na zakupy.